Rozmanitost jógy očima českých lektorů

Možná Vám někdy připadá, že jsou jógoví lektoři z jiného světa a starosti běžných smrtelníků je buď úplně míjí, nebo si trable každodenního moderního života vůbec nepřipouští. Jsou usměvaví, milí, ohební, mají nadhled, září z nich pozitivní energie a někdy i tajemno.

Jsou to ale především lidé, kteří se také rozhodují, kterým z mnoha projektů, budou věnovat svoji energii. Platí účty. Vychovávají děti. Mnozí z nich řeší tzv. work-life balance.

Jejich první setkání s jógou byla různá. Někdy to byla láska na první pohled a někdy dlouhá cesta. A formou pěti otázek a odpovědí se s námi podělili o pohled na jógu i život.

Jóga je rozmanité učení zahrnující jak fyzický pohyb, tak mentální a duševní rozměr. Každého z nás potká v jiné životní fázi, s různými potřebami. Není tedy jedno, koho si zvolíte jako průvodce na své jógové cestě. Osobnost lektora či lektorky a styl, který učí, jsou hned vedle vlastní motivace nejdůležitějšími faktory, které ovlivní to, jestli Vám jóga v životě zůstane.

Než se na podzim vrátíte na své podložky, zjistěte, jaký styl jógy je pro Vás ten pravý, a otestujte se v našem jógovém kvízu.

Vychutnejte si konec léta s rozhovory s několika inspirativními jógovými osobnostmi. Věřím, že Vás rozesmějí, uklidní a pohladí po duši. Stejně jako mě.

S láskou,

Avatar

Martina Staimmer

Zakladatelka ZenSpace.cz

Avatar

Linda Lacinová

Zakladatelka festivalu Yoga & Fyzio Fest

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

S jógou jsem se setkala poprvé ve svých 28 letech, kdy jsem byla těhotná a hledala nějaký pohyb, který by mi pomohl a ulevil od bolestí zad. Gravidjógou to tenkrát začalo a po těhotenství jsem začala pravidelně docházet na lekce ke svým teď již kolegyním. Jóga mi přinášela nejen zklidnění, vypnutí od každodenního kolotoče kolem dětí, chvilku pro sebe, ale také pružnost těla, hezké křivky a vnitřní sílu. Postupně jsem se začala více věnovat i jógové filosofii, která se postupně začala částečně integrovat do mého každodenního života. Po druhém mateřství jsem se rozhodla absolvovat také instruktorský kurz a mým hlavním cílem bylo moci učit Hormonální jógovou terapii dle Dinah Rodrigues, kterou vyučuji v Ostravě živě i on-line již 9 let. Postupně jsem od klasické hatha jógy a vinyasy přešla na fyziojógu, zaměřuji se také na práci s pánevním dnem a propojováním prvků jógy do léčby štítné žlázy, hormonálních problémů, diastázy či lymfatického systému. Vidím obrovskou provázanost těla, emocí i energie a díky této myšlence také vznikl festival Yoga&Fyzio FEST.
Jóga jako taková se mi líbila od první chvíle, ale jak jsem již zmínila, cesta k instruktorství jógy byla trošku delší

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Rozhodně souhlasím, protože jóga ve filosofickém pojetí je opravdu jen jedna. Jelikož se nejedná jen o fyzické cvičení těla, ale také jógové zásady, životní styl, názory, určitý druh harmonizace těla, mysli a ducha. Možností, jak k harmonii dojdeme, je vícero, ať je to skrz ásany, meditace, dechová cvičení, studium jógových spisů, chantování manter a jiné. To, jak ásany praktikujeme, je různorodé a nic není špatně. Každý ať si vybere pro něj tu pravou cestu k józe či pohybu, protože každý styl přináší jiný zážitek a může sloužit jiným účelům. Za mě tedy lze říci, že jóga je v základu jedna, ale různé styly a přístupy poskytují mnoho cest, jak ji praktikovat a zažít. Výběr mezi nimi závisí na individuálních preferencích, potřebách a cílech každého praktikujícího.

Řešíte work-life balance?

Work-life balance je pro mě velká a důležitá výzva v mém životě. Snažím se skloubit práci, rodinu i vlastní pohod - a ne vždy se mi to daří. Jóga je pro mě skvělým nástrojem, jak dosáhnout rovnováhy mezi pracovním a osobním životem a snažím se najít každý den aspoň chvilku sama pro sebe. A nemusí to být jen cvičení fyzické, ale také učení se novému, zkoušení různých dechových a relaxačních technik. Když cítím úbytek energie, nebojím se zastavit a dopřát si chvilku odpočinku ať v podobě spánku (klidně i přes den) nebo relaxace či protažení. O víkendech (pokud nemám kurz) se snažím opravdu vypnout hlavu s přítelem a se psem třeba na horách nebo jezdíme na různá hezká místa v okolí. Příroda mi v tomto pomáhá opravdu hodně – zejména také díky tomu, že tam není signál telefonu

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Co vnímám nejvíce je obrovský rozmach zájmu o jógu a také spiritualitu. Často se také propojuje praktikování jógy s fyzioterapeutickými zásadami, protože pro naše evropská těla je to výhodnější a zdravější. Mnoho lidí vnímá také obrovskou zahlcenost stresem a jóga jim v tomto ohledu velice pomáhá. Zdravotní aspekty a hlavně to, že jóga je opravdu pro každého bez omezení (pokud se třeba praktikuje v zásadách funkčního pohybu a ásany se modifikují) jim pomáhá zvládat každodenní zátěž, může zlepšit jejich zdravotní stav při potížích ze sedavého zaměstnání, může pomoci v těhotenství či seniorům nabízí také možnost pravidelně se hýbat. Vznikají různé druhy a styly, které již vytváří samotní lektoři v souladu s požadavky klientů a je to za mě naprosto skvělé! Zároveň mají Češi rádi komunity, různé workshopy, navazování nových přátelství, propojování se s ostatními. Propojení jógové filosofie v tradičním pojetí a moderním přístupem třeba z hlediska fyzioterapie je za mě úžasné a na tomto základě také vznikl Yoga & Fyzio FEST, který organizuji.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Momentálně se poslední rok velice intenzivně věnuji přípravám Yoga & Fyzio FEST, jehož 2. ročník se bude konat 28.- 29. 9. 2024 v Trojhalí Karolina v Ostravě. Jedná se o veliký festival propojující celostní medicínu, fyzioterapii, funkční pohyb, jógu, psychosomatiku, zdravý životní styl a stravování ve všech rovinách – fyzické, emoční a energetické. Jelikož je mým přáním, aby si lidé vyzkoušeli co nejvíce přístupů k pohybu a vyslechli i co nejvíce názorů na celostní pojetí zdraví, přijede letos do Ostravy více než 70 významných osobností z celé ČR i SR a nabídnou obrovskou škálu názorů a rozmanité přístupy k pohybu a zdraví naši návštěvníkům. Festival je vhodný jak pro laickou veřejnost, tak i pro odborníky, kteří se ve dvou dnech mohou setkat se svými kolegy a třeba se s nimi propojit a nacházet stále nové možnosti v pomoci svým klientům dál.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Web: hormonalnijogaostrava.cz | yogafyziofest.cz

Avatar

Sandra Laurencová

Lektorka a Mysore asistent

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Začala jsem s jógou na vysoké. První jóga, kterou jsem začala, byla nejspíš hatha. Ani nevím možná v útlejším věku. Pak kolem 25 let jsem začala s bikram jógou. Cesta ale ještě vedla dál a jinam. Potřebovala jsem něco dynamického a s řádem. A tak, přes poklad dnešní doby internet, na YouTube jsem narazila na upovídanou a sympatickou Kino McGregor, která košatě a srdnatě povídala o ashtanze, Mysore v Indii a svém učiteli Guruji, u kterého studovala. Hrozně mě ten systém fascinoval a ty pozice, které jsou strašně krkolomné mě nadchly. A tak jsem v té době našla výuku ashtangy u nás v ČR v Energy studiu s L. Pokorným, u kterého jsem se učila zhruba 8 let. A pak v 27 letech jsem uskutečnila cestu do Indie, která mi otevřela oči pro každodenní praxi 6 dní v týdnu. Takže shrnutě to byla cesta k ashtanga józe klikatá, ale nedám teď na ni dopustit a jsem moc vděčná, že ji mohu i učit. Nyní odjíždím do Indie pravidelně pokud možno každým rokem. Řídila a řídím se dál svým srdcem.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Pod slovem jóga je spojení, sjednocení se, což nám poskytují všechny styly jógy, to je pravda. Pod různými názvy je to pořád jóga. A už jen fakt, že se vymýšlí pořád nové a nové názvy jógy pro veřejnost, aby je to zaujalo, to je tak trochu podle mě marketing. Sestavu si učitel může složit vždycky sám, ale jóga je jóga, podle mě jen jedna, jde hlavně i o předání od učitele, jak on to podá. Já osobně u ashtangy mám právě ráda ten fakt, že sestava je daná. Nemusíme dal nic vymýšlet. Jestli je jóga jen jedna, to už je slovíčkaření, co má tak západní svět rád :).

Řešíte work-life balance?

Já v současné době mám svůj svět práce, což je nyní jóga, krásně propojený i se soukromím, protože ve skutečnosti moje práce je můj koníček. Víc spokojená být nemůžu. Učím jógu a přímo ashtanga jógu v tradiční linii učitele Sharath Joise v Shala Prague pod záštitou Denisy Sengerové. Jediné, co se snažím vybalancovat je, abych se fyzicky nesedřela po své vlastní praxi a pak ještě učení a asistence. Člověk musí s obojím opatrně. Ale naučilo mě to ubrat “na plynu”. Zjemnit jak v učení, tak v praxi u sebe.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Na “naší scéně” bych uvítala nejspíš větší spolupráci škol, komunikaci, formou konference o józe, o výuce, o pomáhání v pozicích atp. Ale to je jen můj osobní názor. Co se teď velmi u nás, ale i ve světě rozmáhá, je propagace jógy skrz influencery na instagramu, YouTube, což je vlastně fajn, protože se dostává jóga víc mezi lidi. Vždyť i já na ashtangu narazila právě díky YouTube. Česko je pohybově postupně více a více otevřené, a to nejen ke sportu, ale i józe víc otevřené.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Mojí největší vášní je cestování a poznávání kultur. Když zrovna tedy neučím jógu formou otevřené hodiny nebo formou kurzu tak studuji dál anatomii, psychologii a co mě velmi zaujalo je i meditace formou vipassany, kterou jsem podstoupila 2x na Slovensku v Javorii a snažím se aplikovat i v každodenním životě a vlastně i při józe. Také velkou část času trávím se svým přítelem, takže rodina.

Avatar

Barbora Hynšt Hu

Lektorka, mentorka, facilitátorka, autorka knih

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

K józe jsem se dostala jako velmi mladá, na prahu dětství a dospívání. Nezažívala jsem lehké životní období a v transcendentální filosofii staré Indie jsem hledala odpovědi na příčiny bolesti duše a těla. K fyzické rutině jsem se dostala záhy. Dala tenkrát mému životu řád a pravidla, které mi chyběly. Od svých 14 let jsem s jógou nikdy nepřestala, přestože se hodně změnil můj přístup k ní i pochopení toho, co vše zahrnuje. Vystudovala jsem indologii na univerzitě, posléze jsem strávila několik let pod vedením bráhmanského učitele v tradici klasické jógy a z ní odvozené jóga terapie. Od této zkušenosti jsem se postupně s povděkem odklonila ke studiu tantry a jí ovlivněné hatha jógy. Vnímám, že člověk sám o sobě je proces, proto lze za mě mluvit o tom, v jakých podmínkách a fázích něco sedne nebo nesedne, nikoliv dělat univerzální závěry. Zpětně viděno, v rané fázi mé jógové zkušenosti, pro mě jóga byla spíš únikem, než útočištěm. Zároveň, bez této fáze, která se stala důležitou zkušeností mé cesty v tomhle životě, bych dnes nebyla kým jsem. Praktikovat dnes, stejně, jako jsem to dělala před 20 lety, by pro mě nebylo přínosné, ani smysluplné, nicméně nemohu ze své dnešní pozice rozhodně říci, že to tenkrát bylo celé špatně.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Myslím, že někdy v rámci učení jednoty zapomínáme rozlišovat a pleteme si pojmy s obsahem a principy s jejich funkcemi, které se navíc mění v různých kontextech. Aby odpověď byla jasná a ne zavádějící, je třeba určit, co rozumíme pod pojmem jóga. Jde o termín, který zná dnes skoro každý, ale rozumíme mu různě. Jóga je jeden z klasických směrů indické filosofie, zároveň jde o princip duchovního spojení, který je kulturně univerzální. Principy jógy najdeme i v neidických tradicích, v šamanismu, v mnoha formách učení jednoty. Něco jiného je jóga asketická, ryze transcendentální a něco jiného jóga tantrická, která transcendenci obsahuje, ale nazírá jinak, což zcela mění pravidla hry. Třeba v přístupu k tělu, k ženám, k světskému, ke kategorii rituálně čistého / nečistého, k principu karmy a možnostem jejího ztělesnění a odžívání. Něčím jiným byla jóga předtím, než o ni projevil na prahu moderny zájem západní svět, něčím jiným, je v kotlíku globální komunity a éře sociálních médií.

Řešíte work-life balance?

Ano, ale záleží zase na tom, co pod pojmem work-balance kdo rozumí. Pro mě není pojem práce (work) něčím, co by stálo mimo sféru života (life). Vnímám práci jako jeho součást, navíc mám to štěstí, že mě má práce naplňuje a vnímám ji jako důležitý aspekt svého životního poslání v tomto kole samsáry. Nicméně platí, že i dobrými věcmi se můžeme přejíst, anebo dokonce otrávit. S tím jak stárnu a stávám se díky životnímu plynutí zkušenější se snažím s větší citlivostí o to, aby byl v rovnováze čas, který věnuji práci pro druhé, ať už jde o studenty jógy, klienty, anebo moji rodinu a čas, který věnuji tomu, co to celé umožňuje. Mojí životní filosofií i praxí je učení tantry. Tedy nauka, která ve všem, co je součástí životní mandaly, hledá zdroje moudrosti a jejího uskutečnění v plénu existence. Součástí rovnovážné jednoty (balance) je tedy vše, v dobrém vztahu a spojení.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Vnímám, že spolu s rozmachem sociálních sítí, k nám rychleji proudí globální trendy a móda, která se nevyhýbá ani alternativní spiritualitě a seberozvoji, jejich je soudobá jóga součástí. Rozšiřuje se povědomí, ale zároveň se zplošťuje a zpovrchňuje hloubka pochopení toho, co k nám skrze nová média a zrychlenou mezikulturní výměnu přitéká. Lidé mají povědomí o spoustě věcí, ale zároveň jim nerozumí do hloubky, byť leckdy podléhají tlaku, že by měli. Je to jako když čteme novinové titulky světových zpráv - tušíme o dění ve spoustě oblastech, ale moc tomu nerozumíme, protože se toho na nás valí prostě moc. Zároveň máme leckdy pocit, že bychom měli okamžitě mít nějaký názor na věc a tak se uchylujeme ke zkratkám a navzájem se v nich utvrzujeme. Řekla bych, že jde o celospolečenský trend, který souvisí s kolektivním vědomím a jeho vývojem, nikoliv o něco výlučně českého. Myslím, že dobrou cestou, je zde pokorná střídmost a dobrá disciplína ve smyslu trpělivé a postupné cesty, nikoliv jógový a spirituální konzum.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Mám tři malé děti. Zaměstnává mě péče o své vědomí a energii v kontextu životní fáze, ve které se nacházím. A to je jóga, přestože každý z nás, prochází v různých fázích a podmínkách, různými kontexty její praxe.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Web: www.barborahu-yoga.cz

Avatar

Zuzana Štěpánková (Šimečková)

Zakladatelka OM projektu

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Úplně poprvé jsem si jógu vyzkoušela jako teenager někdy v roce 2006 nebo 2007 při hledání pohybové aktivity, která by mi vyhovovala. Jóga mě bavila, možná i proto, že mi připomínala moderní gymnastiku, kterou jsem před tím závodně dělala. V té době jsem však jógu vnímala jen jako pohybovou aktivitu. Lekce jógy si mě zavolaly také během mého téměř pětiletého pobytu ve Skotsku, kde byly v nabídce na univerzitě. Mnohem víc jsem pak k józe přilnula po svém návratu do Česka a od roku 2014 ji praktikuji pravidelně. V té době už bylo mé vnímání jógy mnohem pestřejší a začala jsem si postupně uvědomovat její přesah i mimo fyzické tělo.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

To je téma, že? 🙂 Já jógu vnímám jako takovou pestrou (životní) cestu, která může mít mnoho podob. Nějakou chvíli jdete lesní cestou plnou jehličí a šišek, která vás přivede do skalnatého údolí po stezce plné kamínků, abyste se poté dostali na louku s nádherným výhledem do krajiny. Pořád je to cesta jen vypadá jinak a máte u ní jiné vjemy a prožitky. Tak je to podle mě i s jógou. Během života se mohou naše preference vyvíjet, což je podle mě přirozené. Vlastně mi přijde krásné, že máme různé možností a každý si může zvolit, co mu v aktuální fázi života vyhovuje. Když přijde na lekci nějaký jógový nováček, vždy mu říkám, ať vyzkouší různé styly jógy a různé lektory, aby si našel, co zrovna teď potřebuje. Byla by škoda nedat józe šanci jen proto, že je lekce moc pomalá, rychlá nebo mu nesedne způsob vedení konkrétního lektora. Pokud nás tato pestrá jógová cesta vede k postupnému sjednocení a propojení je to podle mě naprosto v pořádku.

Řešíte work-life balance?

Více než work-life balance řeším svůj menstruační cyklus, podle kterého se snažím řídit a plánovat aktivity. Ne vždy je to stoprocentně možné, ale mám vyzkoušeno, že pokud si dopřeji během menstruace dostatek odpočinku, mohu poté v aktivní fázi pracovat o to více, efektivněji a necítím únavu. V tom máme my ženy výhodu – když se na svůj cyklus dokážeme naladit a vnímat aktuální potřeby těla, je to podle mě nejlepší work-life balance kompas. Všeobecně se snažím držet v nějakém harmonickém stavu (na těle, mysli i duši) a pokud se nějakým způsobem hodně vychýlím, vrátit se co nejdřív opět zpět.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Specificky k józe mě nic nenapadá, je to spíš všeobecně, že jako Češi stále nejsme zvyklí tolik spolupracovat a více máme takové ty své malé rybníčky, kde máme pocit konkurence s druhým rybníčkem. Vidím však, že se to pomalu mění a do budoucna si budeme moci být vzájemnou inspirací a podporou, více než konkurencí. A to v jakémkoliv oboru a rovině života. 

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Před pár týdny jsme měli v Třebíči Festival Bohatství (ve všech aspektech života), který jsem organizovala se svým manželem, to mě poslední měsíce zaměstnávalo asi nejvíc. Teď připravuji několik online kurzů a programů v rámci svého projektu OM Project a po prázdninovém režimu se budu vracet opět k pravidelným jógovým lekcím. Nyní se už opět začínají ozývat klienti, kteří chtějí namíchat Bachovy esence, takže mě čekají i konzultace s nimi, což mě také velmi naplňuje. Čeká mě také další studium v rámci jógy i vlastního rozvoje.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Web: www.zuzanastepankova.cz | www.omproject.cz
Facebook: https://www.facebook.com/zuzana.simeckova.4/
Instagram: https://www.instagram.com/zuzanastepankova.cz/

Avatar

Jana Rachno

Zakladatelka projektů Aktivní láznění, Prostě bydlet, Seniorem s Radostí, autorka knih

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Začala jsem jógu cvičit s maminkou jako hyperaktivní dítě v první třídě a pamatuji si primárně mantry, stojky, batikované oblečení ostatních jódujících a strašidelný jógový tábor pro rodiče s dětmi, ze kterého mě po úpěnlivém pláči přijel vysvobodit tatínek. Asi bych řekla, že mi sedla, protože jsem u ní zůstala i přes pubertu a hned po gymplu ji začala učit, ale že bych byla jako dítě nadšená ze všech její komponent, to nemůžu říct :)

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Různé přístupy jsou i v Indii a ani tam se napříč státem neshodnou na technikách, názvech pozic a ve finále ani na cíli praxe. Pokud na to chceme koukat jako zastřešující pravek, tak je jen jedna, pokud pro pochopení potřebujeme cool název, tak je jógy přehršle. Líbí se mi jak to berou moji učitelé z Ameriky. Říkají „Whatever brings you to the door“, pokud se někdo k meditaci a dechu dostane pokoutně skrze zničení se na bikram, sclupt nebo józe se štěňátky, tak proč ne. Počítá se hlavně výsledek a tím je to, že se časem dostane hlouběji a nejde mu jen o vysportovaný zadek shodit pár kilo.

Řešíte work-life balance?

Řeším, work - babies - life balance a je to na 70% ve prospěch babies :)) V tuhle chvíli mám rok a půl a tříleté děti, takže balanc úplně možný není, ale denně mám rutinu - ráno vstát meditace, dřepy u čištění zubů, stabilizační a posilovací cviky, v průběhu dne face jóga, dechové techniky a relaxace na akupresurní podložce pod infračerveným světlem. K tomu přes den píšu další knihu, pracuji a starám se o děti. Jakákoliv forma hledání rovnováhy je u mě teď o ukradeném čase a není pravidlem, protože samozřejmě jsou dny, kdy jsou děti třeba nemocné a nespí nebo to jednoduše nejde z jiného důvodu, ale aspoň se pokoušet je strašně důležité.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Asi, že je skoro každý učitel a málokdo má potřebu se dodatečně vzdělávat. V zahraničí je 200 hodin kurz naprostý základ, který většinou stačí jen, aby se lektor stal „asistentem“ v lekcích jógy. Teprve 500 hodinový kurz Vám dává, alespoň nějakou vážnost a pro uchování statutu „RYT“ musíte každé 2 roky absolvovat 50 hodin nástavbových kurzů. To si myslím, že tady hodně chybí, protože je pravda, že Vás vzdělání neskutečně posune a nejlépe, když máte možnost poznat více přístupů a prostředí.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Aktuálně dopisuji druhou knihu, tvořím nová školení pro instruktory a stabilně zajišťuji programy a pobyty pro lázeňské hotely.

Avatar

Veronika Carmanová

Zakladatelka studia Karma yoga a neziskové organizace Karma srdcem

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Jóga pro mě nebyla láska na první pohled, ale při pohledu druhém jsem se zamilovala na zbytek života. Škrábání po povrchu mě nebaví, potřebuji jít do podstaty samotné. Tam jsem se dostala až po pár letech navštěvování lekcí, kdy jsem se sebrala a odjela do Indie. Tam byl můj osud s jógou zpečetěn.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Je to tak poetické a líbivé, ale není to pravda. Různé směry, názorově a filosoficky se už v historii dost dramaticky od sebe odlišovaly. Posledních dvacet let jógového boomu se ještě více roztříštil pojem jógy. Príma je, že si každý, tedy opravdu každý, může najít to své. Na druhou stranu je mi někdy líto, co všechno se dnes pod marketingovým pojmem jóga skrývá.

Řešíte work-life balance?

Zajímavá otázka 🙂 Předpokládám že presumpce je, že jogín je vždy vyrovnaný, tedy i pracovní a osobní život má v rovnováze. Tím pádem bohužel nejsem jogín, ale motorová myš, která přestože cvičí jógu a medituje každý den, tak věčně nestíhá.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Milujeme hormonální jógu, face jógu a jógu pro ženy. Patanjali se obrací v hrobě. Ale nás to baví, tak proč ne.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Soustředím se teď hodně na můj projekt Onko jógy v rámci neziskového spolku Karma Srdcem. IG karma_srdcem Zároveň mě zaměstnává myšlenka  vyrovnání  svého work- life balancu.  Mám v hlavě milión nápadů a projektů, ale v tuto chvíli se učím spíše věci pouštět, aby bylo více času na tady a teď.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Web: www.karmayoga.cz , www.karmaskolajogy.cz , www.karmasrdcem.cz
Instagram: https://www.instagram.com/veronikarmayoga/

Avatar

Michaela Kovářová

Rehabilitační a fyzio trenérka. Rehabilitace na koni.

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

K józe mě přivedla má bolavá, hrbatá záda. První zkušenost nebyla úplně nejlepší, protože to byla jemná jóga, její lektorka mě nebavila, mluvila jako uspávač hadů. Já, jako živel, jsem potřebovala protáhnout a zároveň odcházet unavená – jako z lekce crossfitu. :-)

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Pravá jóga je za mě opravdu jen jedna, kterou právě nevyučuji. Nejsem úplně typ člověka, co by mohl učit třeba např.meditace. Mé lekce sice taky nazývám jako “jógové” ale mám se spíš za lektora, který vyučuje zdravý pohyb ve spojení právě s jógou nebo pilates.

Řešíte work-life balance?

Díky bohu, už mám flexibilní práci, hýbu se tak po celý den, jsem zvyklá chodit s pejsky po lese a řešit pracovní hovory a emaily, právě tam. Pracuje se mi líp za chodu než někde v kanceláři. Work-life balance bych řekla, že mám zvládnutý. A co se týče fyzio jógy, tak své lekce vedu pravidelně, vedu lekce hlavně pro radost a že mohu pomáhat s bolestmi zad a naučit klienty kompenzačnímu cvičení a jak s takovými bolestmi pracovat a prevenci.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Hodně se píše, mluví a je to teď takový “trend” - meditace. Jsem zastánce meditace za chůze, vypnout v přírodě a žít přítomným okamžikem. Ale meditace hluboká, jako jógóvá terapie může lidem hodně ublížit, tak jako jim udělat na duši dobře. Ten, kdo se do tohoto pouští, by měl dobře znát své psychické zdraví, nebo se poradit s odborníkem.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Nejvíc mě zaměstnává můj syn Maxík, moje dva koníci a dva pejsci. Můj aktivní život s mým mužem plný pohybu, cestování, dodělávání interiéru v našem novém domě a také pracovní věci.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Instagram: https://www.instagram.com/mishone_physio_yoga/

Avatar

Iva Jonášová

Zakladatelka studia Yoga-Yoga v Teplicích a jediná lektorka Dharma yogy v ČR

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Vždycky mě lákala Indie a vše, co my na Západě považujeme za indické. Tak mi jednou kolegyně koupily k narozeninám soukromé lekce. Tam jsem zjistila, jak málo umím pracovat s tělem. Hned jsem to chtěla změnit, takže ano, sedla mi hned.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Je mnoho cest, jak po jógové cestě kráčet, ale základy jsou stejné. Etické a morální principy, disciplína, to je shodné. Jóga není zábava pro masy, i když je tak často servírována.

Řešíte work-life balance?

Už ne, přes občasné propady už mám to podstatné vyřešené.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Jóga je tu velmi populární, takže klasická situace - kde je velká poptávka, je i velká nabídka. To s sebou nese samozřejmě sklouzávání do jóga cirkusu a ezo úlety, které se na jógu z nějakého důvodu lepí. Myslím že je to problém celého našeho západního pojetí života. Zábava a nárokovost všeho. Není to problém jen naší země.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Mam pořád co dělat. Ať je to příprava lekcí, vzdělávaní, tak samozřejmě rodina a její fungovaní. Připravuji také pro sebe i jine lektory cesty po světě a pracuji na novem jógově cestovatelském projektu.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Web: www.iva.yoga
Instagram: https://www.instagram.com/nabosoiva/

Avatar

Barbora Matyášová

Zakladatelka studia Šakti v Chebu

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

Jóga mě provázela snad neustále, ale intenzivněji jsem se s ní seznámila po druhém porodu. Žili jsme s rodinou v zahraničí a já si zde přišla izolovaná a bez přátel a necítila jsem radost v životě. Navíc jsem potřebovala zpevnit střed těla a dostat se do kondice. Začala jsem cvičit doma jógu podle YouTube a jóga mě natolik uchvátila, že jsem se rozhodla studovat školu jógy pod ČAJ...neměla jsem v plánu učit, chtěla jsem ten kurz jen pro sebe, protože mi to dávalo smysl...v józe jsem najednou našla propojení těla a mysli...cítila jsem se a stále se cítím mnohem lépe a cítím v józe hluboké naplnění. 

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Jóga se prolíná mým životem...žiju jógu...žiju to spojení, které mi jóga přináší. Nezáleží na tom, jak u toho vypadám, kolik mám certifikátů, jakou jógu předávám...jde o to, jaký mám u toho prožitek, co ke mně přichází a zda cítím klid a sjednocení. Jóga je o naplnění...je jedno jaký styl podporuji, ale jde o to, zda jóga vychází ze mě...předávám tím sebe a svoji jedinečnost. Dva lidi můžou mít stejného učitele a přesto jejich jóga bude odlišná...pokud bude vycházet z vnitřní podstaty, tak bude jedinečná a autentická...jako by měl být náš život...proto je jóga jen jedna, je to ŽIVOT.

Řešíte work-life balance?

I když dělám práci, která mě naplňuje, musím si dávat pozor, zda odpočívám, doplňuji energii a pečuji o sebe. V práci dávám a pečuji, proto pak musím dostatečně opečovat sama sebe. Myslím, že je jedno, jakou práci děláme, ale musíme myslet na sebe...dovolit si zastavení, bytí v tichu, nebo naopak posezení s přáteli...každý den jsem jiná a každý den se mění moje potřeby...proto jim naslouchám.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Myslím, že jóga v Čechách je kvalitní...narazila jsem na úžasné učitele...máme dobrou jógovou základnu...nemusíme se pokoušet napodobovat indické učitele, můžeme se jimi inspirovat, ale přitom zůstat u autentické české jógy.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Koncem června jsem se cítila hodně unavená, proto jsem si přes léto dovolila zvolnění, takže odpočívám, čtu knihy a dopřávám si zastavení doma s rodinou. Nyní mě tedy „zaměstnává“ péče o sebe a naplňování potřeb...ne vždy jsem to uměla a jsem ráda, že jsem si to dovolila. Každopádně se už těším na září a nové začátky a projekty, které mě pomalu obklopují. Miluju svoji práci :-).

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Profil na Zen Space: https://zenspace.cz/lektor/barbora-matyasova
Instagram: https://barboramatyasova.cz/

Avatar

Petra Vytečka Šedinová

Lektorka jógy ve studiu v Praze a online pro zahraniční klienty

Jak jste se dostala k józe. A sedla Vám hned při první zkušenosti?

S jógou jsem se setkala už doma v dospívání, protože ji praktikovala moje mamka. Na první lekci jsem šla až ve svých dvaceti osmi letech „se uklidnit“ a od té doby jsme stále ve spojení.

Co si myslíte o tvrzení, že jóga je jen jedna?

Myslím si, že jóga je jen jedna ve smyslu spojení. Sanskrit „yuj“ - to unite, a tak to i cítím. Stylů a variant je mnoho a vnímám i velké odpojení ásánové praxe od původní jógy v Indii „ve vytahaných teplákách“ k byznysově orientované józe v drahém oblečení a stylových podložkách v západním světě.

Řešíte work-life balance?

Aktuálně cítím spokojenost a štěstí, že mohu spojit poloviční pracovní úvazek s lekcemi a pobyty s jógou a zároveň mít i dostatek času pro rodinu.

Je něco, co je na pojetí jógy v Česku specifické?

Mnoho žen lektorek, málo mužů, ale to se asi dá říct o více západních státech.

Co Vás teď nejvíce zaměstnává?

Příprava podzimních kurzů a rodina.

Kde Vás mohou lidé dohledat?

Profil na Zen Space: https://zenspace.cz/lektor/petra-vytecka-sedinova
Instagram: https://www.instagram.com/petra.vytecka/